Wat gebeurt er als de Belastingdienst achteraf constateert dat er sprake was van schijnzelfstandigheid?

Heb je een opdrachtnemer die als zzp’er voor je heeft gewerkt? Dan kan de Belastingdienst bij een controle achteraf tot de conclusie komen dat er sprake was van loondienst. Je hebt dan een aantal dingen niet gedaan die je wel had moeten doen, zoals:
  • de identiteit van de opdrachtnemer vaststellen
  • de opdrachtnemer opnemen in de loonadministratie
  • loonheffingen inhouden en betalen over de bedragen die je aan de opdrachtnemer betaalde
  • aangifte loonheffingen doen

Loonheffingen zijn:

  • loonbelasting/premie volksverzekeringen
  • premies werknemersverzekeringen
  • inkomensafhankelijke bijdrage Zorgverzekeringswet (werkgeversheffing Zvw en bijdrage Zvw). Dit kan zijn de werkgeversheffing Zvw die de werkgever zelf betaalt, of de bijdrage Zvw die de werkgever inhoudt op het loon van de werknemer.
Wat je moet doen

Je moet alsnog aangifte loonheffingen doen voor de opdrachtnemer en loonheffingen betalen over het loon. Hoe je dat doet, lees je hierna.

Aangiften loonheffingen corrigeren of aangifte doen

Hoe je alsnog aangifte loonheffingen doet voor de opdrachtnemer, hangt af van jouw situatie:

  • Deed je aangifte loonheffingen voor 1 of meer andere werknemers toen de opdrachtnemer voor jou werkte? Dan moet je alle aangiftetijdvakken waarin de opdrachtnemer voor jou werkte, corrigeren. In de correcties neem je de opdrachtnemer op. En in elke correctie geef je de bedragen aan die je in dat aangiftetijdvak aan de opdrachtnemer hebt betaald.
  • Deed je geen aangifte loonheffingen toen de opdrachtnemer voor jou werkte en nog steeds niet? Dan moet je je bij de Belastingdienst  aanmelden als werkgever en alsnog aangifte doen over alle tijdvakken waarin de opdrachtnemer voor jou werkte.
  • Deed je geen aangifte loonheffingen toen de opdrachtnemer voor jou werkte, maar intussen wel? Stuur dan een brief naar jouw belastingkantoor waarin je de Belastingdienst vraagt om de begindatum van jouw inhoudingsplicht te vervroegen. Dan kun je daarna alsnog aangifte doen over de tijdvakken waarin de opdrachtnemer voor jou werkte. En tijdvakken waarover je al wel aangifte deed, corrigeren als de opdrachtnemer toen voor jou werkte.

Ben je er te goeder trouw van uitgegaan dat de opdrachtnemer als zzp’er voor jou werkte? Dan pas je in de aangifte of correctie de normale tarieven en percentages voor de loonheffingen toe. En je houdt voor de premies werknemersverzekeringen rekening met het maximumpremieloon. En voor de inkomensafhankelijke bijdrage Zvw met het maximumbijdrageloon.

Had je kunnen weten dat de opdrachtnemer het werk in loondienst deed? Dan geldt voor de loonbelasting/premie volksverzekeringen het tarief van 52%. En je mag geen rekening houden met het maximumpremieloon en het maximumbijdrageloon.

Loonheffingen betalen

Verstuur je de correcties samen met een aangifte? Dan betaal je over dat aangiftetijdvak ook de loonheffingen van de correcties. Moet je losse correcties doen? Dan krijg je van de belastingdienst een naheffingsaanslag voor de te betalen loonheffingen. In dat geval moet je ook belastingrente betalen. Doe je alsnog aangifte loonheffingen over de tijdvakken waarin de opdrachtnemer voor jou werkte? Dan betaal je het bedrag van de aangifte. Je kunt de loonbelasting/premie volksverzekeringen terugvragen (verhalen) aan de opdrachtnemer.

Voorbeeld

Je bent werkgever en doet aangifte per maand. Van januari tot en met juni 2025 heeft een opdrachtnemer als zzp’er voor jou gewerkt. Daarvoor heb je de opdrachtnemer in totaal € 24.000 exclusief btw betaald. Bij een controle in november 2025 stelt de Belastingdienst wij vast dat er sprake was van loondienst. En de belastingdienst stelt ook vast dat je de opdrachtnemer te goeder trouw als zzp’er hebt laten werken.

Je moet de aangiften over januari tot en met juni 2025 corrigeren. Je verstuurt de correcties over deze maanden samen met de aangifte over november (als dat nog kan) of anders samen met de aangifte over december 2025. In elke correctie neem je de opdrachtnemer op en geef je de bedragen aan die je in die maand hebt betaald.

Je moet dan (ongeveer) nog betalen:

Loonbelasting/premie volksverzekeringen€ 5.110*
Premies werknemersverzekeringen       € 3.804 (15,85%** van € 24.000)
Werkgeversheffing Zvw€ 1.562 (6,51% van € 24.000)
Totaal    € 10.476


Het bedrag van de loonbelasting/premie volksverzekeringen kun je verhalen op de opdrachtnemer. En de opdrachtnemer kan dit bedrag verrekenen via de aangifte inkomstenbelasting/premie volksverzekeringen.

* Uitgaand van de tarieven en tariefschijven van 2025 en rekening houdend met de algemene heffingskorting en de arbeidskorting.

** Uitgaand van het hoge premiepercentage Awf van 7,74%, het premiepercentage Aof voor kleine werkgevers van 6,28%, de opslag Aof kinderopvang van 0,5% en een gedifferentieerd premiepercentage Werkhervattingskas van 1,33%.

Laatst bijgewerkt: 21 januari 2025