Cumela Kiest, podcast, 2023, eddy, Nieuw sociaal Contract

Veel partijen willen af van KDW of stikstofnormen

Datum: 3 november 2023
Laatst bijgewerkt: 7 november 2023
Door: Herma van den Pol
Na de Tweede Kamerverkiezingen moet Nederland zo snel mogelijk van het stikstofslot. Daar zijn de zes partijen die we spraken voor de podcast Cumela Kiest het over eens. Vier van die zes partijen willen om dat te doen de kritische depositiewaarde (KDW) of stikstofnormen inruilen voor concrete doelen. Nieuw Sociaal Contract kiest voor een ruimere norm. Alleen Laura Bromet van GroenLinks / PvdA ziet het slot pas verdwijnen na misschien wel een halvering van de veehouderij. “En vliegveld Lelystad komt er niet.”
Cumela Kiest, verkiezingen, Caroline van der Plas, BBB

Caroline van der Plas trapt vandaag af in de nieuwe podcast: 'Cumela Kiest'. In de podcast zegt ze trouw te blijven aan de inzet die de partij groot maakte. Dat betekent dat ze af wil van de stikstofwet. In ruil daarvoor komt BBB met het voorstel van “een wet die Nederland van het slot haalt en onder andere afscheid neemt van de kritische depositiewaarde (kdw).” 

Stop met de focus op stikstof

De partij zet zich liever in voor daadwerkelijk natuurherstel en beleid wat dat regelt. “Zelfs de ecologische autoriteit, samengesteld op verzoek van de Kamer, zegt stop met de focus op stikstof. Daar ga je de natuur niet mee redden.”

Dat betekent dat ze af wil van de stikstofwet

Zij ziet ook dat andere partijen aan het draaien zijn gegaan. “En zeker richting de verkiezingen.” Een terechte conclusie. Zo stellen zelfs regeringspartijen VVD en CDA dat doelstellingen centraal moeten komen te staan. Waar eerste geen ruimte was om het daar over te hebben laten de partijen nu echt een ander geluid horen. 

Cumela kiest
Regeringspartijen passen koers aan

Naast BBB willen ook regeringspartijen VVD en CDA af van de KDW en overstappen op doelen. Dat blijkt uit de woorden van Thom van Campen (VVD) en Eline Vedder (CDA), die in de volgende afleveringen aan het woord komen. Zij zijn ook nog eens ondernemers en zien in ondernemerschap een goed middel om zaken gedaan te krijgen. 

Begin nou dit jaar al met een afrekenbare stikstofbalans

“Wij willen af van de wisselende middelenvoorschriften”, zegt Van Campen. Waarvoor de VVD-er de rooidatum 1 oktober als een voorbeeld gebruikt. Een middelenvoorschrift wat volgens hem heel streng is. “Eigenlijk wil je het liefst dat een boer, die werkt met de natuur, de opdracht krijgt om ervoor te zorgen dat ook in deze periode van de teelt er geen uitspoeling is. Hoe je dat doet is aan zijn vakmanschap.”
    
Van Campen zegt dat hij nu van de landbouwminister te horen krijgt dat dit nog niet kan. “Toch zeg ik: begin nou dit jaar al met een afrekenbare stikstofbalans”, zegt die in de laatste anderhalf jaar woordvoerder stikstof was. “Zo krijgen ondernemers zelf de tools in handen.” 

Eline Vedder (CDA), woont zelf op een melkveebedrijf en ziet eveneens de meeste kansen wanneer ondernemers de kans krijgen om hun vakmanschap in te zetten. “Dat is volgens ons de enige manier om stappen te zetten en mensen weer achter het stuur van hun onderneming te zetten”, legt Vedder uit. 

“De natuur laat zich niet vangen in rekenmodellen, daarom willen we af van beleid op basis van depositie. Ook op andere gebieden willen we af van modelsturing, maar zeker ook bij stikstof”, geeft Vedder aan. 

Toch van het slot?

André Flach (SGP) wil vooral dat Nederland stopt met getallen en jaartallen in wetgeving vastleggen. “Je kunt doelen stellen, als er ook ruimte is om te zeggen; nou jammer dat we het niet halen, wat is wel haalbaar? Nu doen bepaalde belangenorganisaties, terecht, via de rechter een beroep op die wetgevingen. Als we niet uitkijken gaan we straks meer vanuit de rechtszaal besturen dan vanuit het Parlement. Jaartallen moeten we niet in wetten vastleggen.” 

Bijvoorbeeld minder vluchten vanaf Schiphol en vliegveld Lelystad komt er niet

Eddy van Hijum van Nieuw Sociaal Contract (NSC) stelt ook te willen stoppen met sturen op depositie. “Wij willen met elkaar sturen op vermindering van de emissies, niet op micromollen. Maar je moet wel met elkaar een doel vaststellen en denken dan bijvoorbeeld aan 1 mol.” 

Alleen Laura Bromet houdt vast aan de inzet zoals die was voor de verkiezingen. “De vervuiler betaalt. Wij willen meer inzetten op een grondgebonden veehouderij.“ Zij houdt er rekening mee dat de veehouderij misschien met 50 procent moet afnemen. Tegelijkertijd ziet ze dat ook in andere sectoren maatregelen nodig zijn. “Bijvoorbeeld minder vluchten vanaf Schiphol en vliegveld Lelystad komt er niet. Koplopers gaan we dan weer belonen.” Los van wat je er van vindt blijven ze net zoals BBB en SGP vasthouden aan hun idealen. Dit in combinatie met het nieuwe, realistische geluid van NSC en nieuwe toonzettingen van CDA en VVD. Gaat Nederland dan toch van het slot?    

Cumela Kiest: in gesprek met Caroline van der Plas (BBB)

Hier vind je de eerste aflevering van onze podcast. Tot aan de verkiezingen komen er elke week nieuwe edities online.