‘Volgende beurt bij 18.300 uur’ prijkt er op een sticker op het dashboard van deze Fendt 720 Vario SCR. 18.000 uur mag voor een trekker gerust een mijlpaal heten. Deze 720 Vario zette ze in tien jaar op de klok. Het voormalige loonbedrijf Gebr. Haverlag uit Nijkerkerveen leasete de trekker in één order samen met vier andere Fendts. Het uit Haverlag voortgekomen loonbedrijf BMWW Agriservice maakte er vervolgens de meeste uren mee. Van 2012 tot 2017 werden de eerste 12.000 uur vooral voor de twaalf meter brede sleepslangbemester gemaakt. De trekker, een luxe ProfiPlus-uitvoering, was immers voorzien van het optionele VarioGuide-RTK-GPS (meerprijs € 16.420,-) en brede 900-banden. Daarna is er in twee jaar tijd 1500 uur gemaakt met allerlei werk, zoals met een vlindermaaier en bemesten met een veertienkuubs Zunhammer-tank. Inmiddels draait de Fendt voornamelijk in het mesttransport. Tussen 2019 en nu is er nog eens 4000 uur bijgezet voor een 36-kuubs Lako-tankoplegger met dolly en GPS-bemonsteringsapparatuur. Topsnelheid van de ongeveer 56 ton wegende combinatie is 50 km/u bij 1700 toeren. De andere Fendts uit de 700- en 800-serie die destijds tegelijk werden aangeschaft, maakten ook tussen de 10.000 en 15.000 uur. Enkele daarvan zijn al ingeruild.
De jongens zitten er soms meer dan zestien uur per dag op, maar ze blijven enthousiast
“Deze 720 was het meest luxe uitgevoerd, maar bleef ook het meest soepel rijden en comfortabel met de pneumatische vering”, vertelt BMWW-directeur Edwin Borgstein. “De techniek blijft goed. Soms heb je ook wel eens een maandagochtendtrekker of een die met te weinig liefde is gemaakt. Zo’n trekker ruil je sneller in, maar deze blijft gewoon goed. Hij mag van mij door naar de 20.000 uur. Bovendien, alles wat veel uren maakt, wordt alleen maar goedkoper. Ik twijfel nog niet aan de techniek, dus voorzie ik nog geen grote facturen.”
Verlenging arbeidscontract
De 700-serie is het populairste model van de fabrikant uit Marktoberdorf. Met steevast een Deutz-motor onder de kap deed de eerste generatie Favorit 714 en 716 uit 1998 het al goed. Daarna volgde in 2004 de COM II TMS-uitvoering en in 2007 de COM III-uitvoering. In 2011 zette Fendt een belangrijke stap met de SCR-modellen met Stage IIIb-motoren (met AdBlue), een VisioPlus-cabine, nieuwe bediening en een nieuw design. De huidige Gen 6-modellen zien er behalve het verse grasgroene kleurtje en een iets andere motorkap nog exact gelijk uit. Binnen de zeskoppige 700-serie zijn vooral de 718 en 724 de hardlopers. Het personeel is voor BMWW een belangrijke reden om Fendt te rijden. “Zie het als een verlenging van het arbeidscontract”, zegt Borgstein. “De jongens zitten er soms meer dan zestien uur per dag op, maar blijven enthousiast en je hoort niet dat ze om zes uur naar huis willen. Dat zijn wel de mensen die we willen hebben.”
BMWW Agriservice, met als aandeelhouder behalve Borgstein ook mestdistributeur Mostert & van de Weg en Loonbedrijf Breure-De Waard, werkt met elf Fendt-trekkers, twee hakselaars, twee wielladers en elf man personeel. Het werk bestaat uit alles rondom gras en maïs. Werk in de GWW-sector is er amper. “We moeten het in negen maanden verdienen. In het voorjaar hebben we vaak vijf weken dat we met het sleepslangen dag en nacht doorgaan. De trekkers worden op maandagmorgen gestart en pas op zaterdag weer uitgezet”, aldus Borgstein. Via het uitlezen met de laptop is het in het aantal motorstarts terug te zien. Op de 17.970 uur is de trekker 10.368 keer gestart. Elke 1,7 uur dus één keer, terwijl één keer starten per uur niet uitzonderlijk zou zijn.
Met 5490 uur draaide de Fendt 720 Vario SCR maar liefst 32 procent van zijn tijd stationair
Een derde stationair
Net als bij veel andere trekkers blijkt dat ook deze 720 behoorlijk veel stationair draait. Met 5490 uur draaide hij 32 procent van zijn tijd stationair. Bij een gebruik van minimaal twee liter per uur en de ‘oude’ dieselprijs van € 1,10, per liter zou er dan op zijn minst € 12.000,- aan diesel verloren zijn gegaan. Slijtage en AdBlue-verbruik zijn daarbij nog niet meegerekend. De motor afzetten op rustige momenten kan dus veel besparen, zeker met de huidige dieselprijzen. De meeste uren (9450 uur) maakte de Fendt tussen de 1200 en 1800 toeren. Tussen de 1800 en 2100 toeren werden slechts 1087 uur geregistreerd en daarboven slechts 59 uur. De gemiddelde belasting van de trekker toont een grote spreiding. Meest voorkomend was een belasting tussen de zestien en vijftig procent bij 1200 tot 1500 toeren. Bij belastingen boven de vijftig procent draaide de trekker meestal tussen de 1500 en 1800 toeren. In totaal is de trekker 1716 uur lang maximaal belast geweest, ofwel slechts tien procent van zijn draaiuren.
Volgens de boordcomputer verstookte de Fendt in heel zijn leven 214.989,50 liter aan dieselbrandstof. Dat is in waarde ruim meer dan de aanschafprijs van de Fendt ooit was. Ook hier is AdBlue nog niet eens meegerekend. Het gemiddelde verbruik ligt netjes op 11,96 liter diesel per uur.
De Fendt verstookte in heel zijn leven 214.989,50 liter aan diesel. Dat is in waarde ruim meer dan de aanschafprijs ooit was
Altijd buiten gestaan
De Fendt staat er, na een kleine poetsbeurt, eigenlijk best strak bij, zeker voor een trekker die bij gebrek aan binnenruimte altijd heeft buiten heeft gestaan. Zon, regen en wind lieten vooral de donkere kunststoffen rond de cabineverlichting verkleuren. Het Dieselross-embleem op de grille verloor zijn glans, maar vooral de mest en ammoniaklucht zorgden voor wat roest op bijvoorbeeld de stuurstangen en de randen van de motorkap. “Dat is een duidelijk verschil met de trekkers die niet in de mest werken, want die roesten ook niet”, weet Borgstein. Het voorste deel van de motorkap is daarom overgespoten, wat het totaalplaatje weer keurig maakt. In de cabine had vaste chauffeur Jan Willem de Lange het voor het zeggen en daarom is het met vloerbedekking, siergordijnen, luchtverfrissers en een kleine koelbox rechts op de vloer strak en aangenaam. Het luchtpistool van de compressor hangt standaard rechts achterin om de boel schoon te houden.
Onderhoud en reparatie
Uitgesmeerd over de uren blijkt de post ‘onderhoud en reparatie’ met € 3,08 per uur mee te vallen. Een probleem dat drie keer terugkwam, was het lager van de koelvin. Al bij 1166 uur is dat vervangen, maar bij 7.265 uur sloeg de koelvin alsnog door de radiateur heen. Het viel onder de verlengde garantie van € 910,37 per jaar. Dat geldt ook voor de reparaties aan de aftakas. Het aftakaspakket bij 2.442 uur en de magneetventielen van de aftakas bij 6.102 uur waren gedekt. Het magneetventiel dat bij 11.089 uur nog eens kwam, kostte € 526,52 en ook de waterpomp van € 580,- viel bij 8205 uur net buiten de verlengde garantie.
Nieuwe bak bij 12.000 uur
De duurste reparatie in de levensloop van een Fendt is vaak het vervangen of de revisie van de Vario-transmissie. Een enkele bak moet al na 7000 uur worden vervangen, maar deze bak was pas bij 11.846 uur aan de beurt. Kosten: € 11.465,-. Andere dure reparaties zijn de nieuwe terminal bij 13.020 uur (€ 986,46), de nieuwe turbo bij 14.285 uur (€ 1846,-) en de reparaties aan de vooras. Bij 12.506 uur kwamen er nieuwe fuseekogels en een wielhoeksensor (€ 780,-) op, bij 14.456 uur waren er nieuwe accumulators nodig (€ 1.610,-) en ook bij 15.500 uur was er een reparatie vanwege een lekkende vooras (€ 1.526,-). De tabel geeft een compleet overzicht.
In totaal is er voor € 55.480,58 verspijkerd aan de Fendt. Daarbij is de arbeid dus door BMWW zelf gedaan én zat de trekker tot 7500 uur of vijf jaar in de verlengde garantie. Per draaiuur komen de reparatiekosten zo uit op € 1,52 en het onderhoud op € 1,56, wat samen € 3,08 maakt. Dat is niets te veel.
Sommige Vario-bakken moeten al eerder vervangen worden, maar deze bak was pas bij 11.846 uur aan de beurt