Overslaan en naar de inhoud gaan Overslaan en naar de footer gaan Overslaan en naar de zoekbalk gaan Overslaan en naar de navigatie gaan

Slimme techniek alleen een kans met duidelijk beleid

Steeds vaker zien we autonome trekkers en robots. Veelbelovende technieken, maar alleen bij een duidelijk beleid, zo klok het tijdens het webinar 'Gewasbescherming nu en straks' van NPPL. "Heel duidelijk beleid is er niet. Soms veranderen ze nog wel eens iets in de wetgevingen”, aldus akkerbouwer Van Leeuwen Boomkamp. Een van de deelnemers waar experimenten plaatsvinden.
23 april 2021 2 min leestijd
mona lisa spuiten

De robot van Robotti, waar je in een ander bericht meer over kunt lezen, is maar een van de technieken waar door NPPL naar gekeken wordt om slimmer te gaan werken. Het streven is toe te werken naar een gewasteelt met bijna geen emissies naar het milieu en gewassen telen zonder residuen op producten. Andere slimme technieken die daarin genoemd worden zijn pulsatietechniek en schoffelen met behulp van camera's. Het zijn in elk geval ontwikkelingen waar veel akkerbouwers en loonwerkers mee bezig zijn. Ongeveer de helft van de deelnemers aan het webinar gaf dan aan al bezig te zijn met slimme techniek.    

Veranderlijk beleid
Slimme technieken kunnen helpen zegt een van de akkerbouwers die meedoet aan de onderzoeken. Tegelijkertijd heeft hij zorgen over het huidige politieke beleid. "Nieuwe techniek is immers duur en de vraag is of deze wel toekomstbestendig blijft bij nieuwe beslissingen. Heel duidelijk beleid is er niet. Soms veranderen ze nog wel eens iets in de wetgevingen", zegt Van Leeuwen Boomkamp. 

Voor nu zien de deelnemers kansen in zowel robotjes als een autonome trekker. Een uitdaging is het dan nog wel wanneer een robot over de weg moet om van het ene perceel naar het andere te kunnen rijden. Praktisch gezien is daardoor een slimmere toepassing van middelen voor de plantverzorging iets waar op korte termijn al winst uit te halen is. 

Tags
Nieuws
spot sprayen
robotisering
schoffelen
Grondig
Portretfoto Herma van der Pol
Herma van den Pol
Communicatieadviseur / redacteur