Cumela, commercial, grondzuigen, werknemer, personeel, 2020, communicatie

Nieuwe wet op uitlenen personeel treft ook onze sector

Datum: 22 april 2025
Laatst bijgewerkt: 23 april 2025
Door: Jacqueline Tuinenga
Op 15 april 2025 heeft de Tweede Kamer het wetsvoorstel Toelating terbeschikkingstelling van arbeidskrachten met amendementen aangenomen. Helaas is er weinig aandacht geweest voor de reikwijdte. Die raakt nu alle bedrijven in Nederland die wel eens mensen uitlenen

Ook onze sector krijgt hiermee te maken. Het gaat dan om mensen die je bij opdrachtgevers inzet zonder machine, zoals bijvoorbeeld een grondwerker of chauffeur die op een strooiwagen van de gemeente rijdt. Tot de behandeling in de Tweede Kamer wilde Van Hijum niets weten van uitzonderingen op deze reikwijdte. Zelfs de mogelijkheid voor dispensatie die in de wet is opgenomen, deed hij af als een papieren optie.

Vanaf de inwerkingtreding van de wet moet je een certificaat hebben om mensen te mogen uitlenen. Dat is dus veel ingrijpender dan het vinkje uit de Waadi. De certificerende instelling controleert de boekhouding, loonadministratie en brengt uiteraard kosten voor het certificaat in rekening. Op zich nog acceptabel als de wet het beoogde probleem zou oplossen: misstanden met arbeidsmigranten.

Omdat Cumela denkt dat deze wet dat doel niet bereikt, zijn we op dinsdag 22 april gestart met het benaderen van de Eerste Kamer. Die heeft eerder laten zien een andere afweging te maken dan de Tweede Kamer. We houden je op de hoogte!