De brandweer is een prachtige organisatie en het is goed dat die er is. Toch kom je er liever zo min mogelijk mee in aanraking. Komt de brandweer op jouw bedrijf, dan gaat er namelijk meestal iets goed mis. Tegelijk moet de brandweer goed getraind zijn, zodat de brandweermensen weten wat ze in verschillende situaties moeten doen. Goed geoutilleerd zijn ze al, met andere woorden de uitrusting is top. Veel cumelaondernemers worden vast jaloers bij het zien van de inhoud van het hulpverleningsvoertuig van de brandweer. Wat een gereedschap!
Jij kunt helpen
Als ondernemer kun je helpen bij de training van de brandweer. Je draagt er dan zorg voor dat de brandweermensen goed getraind zijn. Dat doe je door ze uit te nodigen op jouw bedrijf. Mijn oproep is dan ook: stel je locatie open voor jouw lokale brandweerkorps. De brandweer zoekt altijd naar goede locaties en simulaties om te oefenen.
Het voordeel daarvan voor jou; doet er zich een keer een incident voor op jouw bedrijfslocatie, dan weet de brandweer waar alles is. Die weet de weg naar de loodsen, weet waar wat staat, weet waar de gasflessen staan en waar de gewasbeschermingsmiddelen en brandbare stoffen zijn. Heb je elektrische voertuigen? Dan weet de brandweer waar de voertuigen staan, de accu’s opgeslagen zijn en de hoofdschakelaars zitten. En ook niet geheel onbelangrijk: de mannen en vrouwen weten hoe ze op jouw terrein aan water kunnen komen. Door mee te helpen met hun training zorg je ervoor dat de brandweermensen sneller en beter kunnen reageren als er iets mis gaat. Wordt het echt spannend, dan zijn de hulpdiensten voorbereid.
Door mee te helpen met hun training zorg je ervoor dat de brandweermensen sneller en beter kunnen reageren
Vrijwillige en beroepskorpsen
De meeste korpsen bestaan uit vrijwilligers die naast hun baan actief zijn bij de brandweer: de vrijwillige brandweer. Vaak maken er zelfs Cumela-leden of medewerkers van een cumelabedrijf deel van uit. Is dat het geval, dan is het nog gemakkelijker om de brandweer uit te nodigen voor een training op jouw bedrijf. Deze korpsen trainen meestal lokaal.
Naast de vrijwillige brandweer zijn er beroepsbrandweerkorpsen in Nederland. Die kun je ook uitnodigen op jouw bedrijf. Zo ontving Loon- en grondwerkbedrijf W. Huijbregts BV in oktober de beroepskorpsen van West-Brabant, met name de kazernes uit Roosendaal en Breda. Die oefenden bij Huijbregts in het omgaan met beknellingssituaties, specifiek situaties zoals die in onze sector kunnen voorkomen. Het ging hier dus niet om een brandoefening.
Ongevallen gesimuleerd
Op het terrein van Huijbregts werden op verschillende plekken ongevallen gesimuleerd. Zo was er sprake van een beknelling tussen twee containers. De brandweermensen moesten samen een oplossing uitvogelen met de middelen en werktuigen die ze bij zich hadden. In deze casus besloten ze om over te gaan tot het verplaatsen van de volle container puin. Hoe deden ze dat? Op het hulpverleningsvoertuig zit een lier die vijf ton mag trekken. Dat is niet toereikend om rechttoe, rechtaan te trekken. Door met katrollen te werken, kon de geleverde kracht worden vergroot. Zo lukte het toch om de container van zijn plaats te trekken en het slachtoffer te bevrijden.
In de tweede simulatie maakt een medewerker de vaste-meststrooier schoon. Opeens komt het schot naar beneden en raakt hij bekneld. Zijn benen zijn nog zichtbaar aan de achterzijde, de rest van zijn lichaam ligt in de machine. Een uitdaging, want de brandweermensen krijgen te maken met enerzijds een redelijk onbekende machine en techniek. Anderzijds vraagt dit om gereedschappen die in het hulpverleningsvoertuig niet voorhanden zijn, zo groot. Door creatief samen nadenken en technisch inzicht lukte het om de medewerker toch uit de machine te bevrijden. De brandweermensen gebruikten daarvoor de kraan op het hulpverleningsvoertuig.
Samenwerking en inzicht
Deze oefeningen richten zich op samenwerking en inzicht en niet op snelheid. Het gaat om het leren omgaan met de materialen die voorhanden zijn en het goed analyseren van situaties. Wanneer de brandweermensen daarna te maken krijgen met een dergelijk ongeval weten ze wat ze moeten doen. Dan telt elke seconde en moeten ze zo snel mogelijk het slachtoffer kunnen bevrijden.
Je wordt er beter van en je helpt bij het trainen van de brandweerkorpsen die we zo hard nodig hebben
Ben je nu getriggerd en denk je: de brandweer moet eens bij mij komen oefenen? Of misschien staat er op jouw terrein wel een machine of installatie waarvan het goed is dat de brandweer weet hoe die in elkaar zit. Goede redenen om je aan te melden bij jouw lokale brandweerkorps. Nodig dat uit om een keer bij je langs te komen.
Vind je het toch te spannend, dan helpen mijn collega’s en ik jou graag. Laat ons als bedrijvenadviseurs van Cumela weten dat je dit wilt doen en wij helpen jou. Je wordt er beter van en je helpt bij het trainen van de brandweerkorpsen die we zo hard nodig hebben.