Overslaan en naar de inhoud gaan Overslaan en naar de footer gaan Overslaan en naar de zoekbalk gaan Overslaan en naar de navigatie gaan

Oproep sector: zet doelsturing door als onderdeel 8e Actieprogramma Nitraatrichtlijn

Het 8e Actieprogramma Nitraatrichtlijn is inmiddels onderwerp van een maatschappelijk en politiek debat. Voor de agrarische sector is het van belang dat het 8e Actieprogramma voor het einde van 2025 wordt vastgesteld. Daarbij benadrukken we dat we ons als sector juist ook inzetten voor de verdere verbetering van de waterkwaliteit.
17 december 2025 1 min leestijd
mestuitrijden
logos agrarische sector

In het 8e Actieprogramma zitten verschillende aanscherpingen in mestbeleid die boeren en ketenpartners raken in hun bedrijfsvoering en hun verdienvermogen. Daar tegenover staat dat er in het 8e Actieprogramma ook lichte versoepelingen worden aangekondigd voor gebieden waar de waterkwaliteit wél voldoet aan de normen. Daarbij slaat de balans voor onze achterban niet per se positief uit.

We zijn als sector wel positief over de inzet op doelsturing, die door landbouworganisaties in de afgelopen periode samen met het ministerie van LVVN en met brede steun van de landelijk politiek is uitgewerkt. We zouden het een verkeerde keuze vinden om niet tijdig een nieuw actieprogramma vast te stellen. Ook zouden we het geen goed signaal vinden om het ingroeipad naar doelsturing nu te pauzeren.

Daarom roepen we op om het 8e Actieprogramma voor het einde van 2025 vast te stellen en op 1 januari 2026 in werking te laten treden.

Tags
Nieuws
8e Actieprogramma Nitraatrichtlijn
Maurice Steinbusch
Maurice Steinbusch
Beleidsmedewerker Agrarisch loonwerk