1.Wille bij Wellink
Wellink Equipment heeft de import van Wille-werktuigendragers op zich genomen. De fabrikant levert ze vanaf de 2,2-tons 275 met 32 kW (44 pk) Kohler tot en met de zeventons 875 met 105 kW (140 pk) Kohler. De viertons 475 is de volledig elektrische variant. Wellink Equipment levert een uitgebreid assortiment aanbouwdelen en werktuigen voor toepassingen voor natuurbeheer, landschapsbeheer, bosbouw, cultuurtechniek en terreinonderhoud.
2.Van Dam BSB440E: elektrisch baggeren met minder geluid
De Van Dam BSB440E is een compacte, volledig elektrische baggerschuifboot voor efficiënt en nauwkeurig baggerwerk. Met een maximale werkbreedte van 6,30 meter en een maximale werkdiepte van 1,50 meter is de machine inzetbaar in zowel smalle als bredere watergangen.
De BSB440E is voorzien van twee elektrische lieren, elk met een eigen elektromotor. De voorlier heeft een trekkracht van 4.000 kg, de achterlier van 2.000 kg. Ook de vijzel wordt elektrisch aangedreven. Door de hydraulisch aangedreven vijzel en lieren te vervangen door elektrische aandrijvingen, neemt de efficiëntie toe en kan de boot stiller werken.
Voor de overige hydraulische functies is een afzonderlijk powerpack gemonteerd. In combinatie met het verwisselbare accupakket van 47 kWh kan de machine volgens Van Dam tot twee dagen op één acculading worden ingezet. De daadwerkelijke inzetduur is daarbij afhankelijk van de werkzaamheden en omstandigheden.
Ook bij de constructie is aandacht besteed aan duurzaamheid en slijtvastheid. De bodem is uitgevoerd in 5 mm Hardox 500 Tuf. Ook de vijzelbladen zijn van Hardox gemaakt.
Het accupakket is uitneembaar en het schuifblad is voorzien van een snelwisselsysteem. Daardoor is het totale gewicht van de baggerschuifboot op te delen in beter hanteerbare delen. Dat maakt het mogelijk om de boot ook met kleiner materieel te transporteren en in te zetten.
3.Gemengd zaaien met drukondersteuning
Pottinger heeft een eigen systeem ontwikkeld voor het gemengd zaaien van verschillende gewassen. Door met overdruk te werken blijven zaden ondanks verschil in grootte toch goed gemengd. Het doseerwiel is boven de drukleiding geplaatst zodat je makkelijk de doseerwielen kunt wisselen. Het instellen van de druk en de zaaihoeveelheid gaat via het Isobus systeem. Hiermee kun je ook per sectie de dosering aanpassen.
4. Nog een Chinees
Op de ATH en GTH waren dit jaar ongekend veel graafmachines en shovels te zien. Nagenoeg alle fabrikanten waren aanwezig. Een nieuweling op de Nederlandse markt is Shantui. Het merk wordt geïmporteerd door HTS bouwmachines uit Benthuizen. Shantui heeft jarenlang samengewerkt met Komatsu en claimt nu met die kwaliteit eigen machines te bouwen. Daarin heeft het bedrijf een compleet pakket van Bulldozers tot grote graafmachines. En uiteraard ook elektrisch.
5.Stihl Allpro-accu’s
Stihl toonde voor het groensegment de nieuwe sterkere en sneller te laden Allpro-accu’s. Ze leveren tot zestig procent meer piekvermogen dan de AP 300 S. Ze zijn dankzij de snellaadfunctie in slechts negen minuten oplaadbaar tot tachtig procent en zijn goed voor meer dan 3000 laadcycli. Stihl voegt daar nu ook uitwisselbaarheid aan toe met een snel groeiend aantal partnermerken.